Bilgisayara Program Kurmaya Son!

Windows XP ile başlayan “Portable Teknolojisi” Windows sürümlerinde devam ediyor. Taşınabilir Programlar (Portable Programlar) sayesinde bilgisayarınıza programlarınızı kurmadan kullanabilirsiniz. Taşınabilir belleğinizde dilediğiniz kadar portable programınızı barındırarak istediğiniz Bilgisayarda kullanabilirsiniz.

Avantajları

  • Bilgisayarınıza kurulum gerektirmez.
  • Bilgisayarda yer kaplayarak ağırlık etmez.
  • Tek tıklamayla kullanabilme.
  • Her hangi çökme durumunda kapatıp açmayla tekrar kullanabilir olma.
  • Farklı kullanıcı veya Bilgisayarlarla paylaşabilme.
  • Virüs kapma olanağının kurulum dosyalarına nazaran daha az oluşu.
Portable Programları nereden Bulabiliriz?
Portable programların arşiv halinde barındırıldığı Portable indirme siteleri bulunmaktadır. bu sitelerden dilediğiniz programın portable’ını indirip kullanabilirsiniz.

Kimler Portable Programlar yapabilir?

Portable programlar kurulu bir programdan yola çıkılarak oluşturulmaktadır. Portable program oluşturabilmek için özel portable oluşturucu yazılımları bilmeye gerek yoktur. Sadece portable hale getirilmesi planlanan programda biraz uzman olunması ve Winrar&Zip benzeri sıkıştırıcıları da biraz iyi bilmek gerekmektedir.

Sonuç olarak bir kaç eğitim görseli yahut makalesini inceleyerek bu uygulamada uzman olunabilir.

Her Program/Yazılım Portable hale getirilebilir mi?

Bazı crack yahut bir kaç çoklu DVD ile kurulumu gerçekleştirilen Oyunlar, Yazılımlar vb… Uygulamaların Portable hale getirilmesi zordur. DVD/CD ile çalışabilmekte olan programların ise CD/DVD ile çalıştırılma sorunu halledilmeden Portable hale getirilmesi olanaksızdır.

Örneğin; Hard Track, FİFA, Call of duty, 3D Max, vb… Program ve uygulamaların portable hale getirilmesi oldukça zahmetli, zor ve uzmanlık istemektedir.

Ayrıca sürekli sistemde çalışır halde bulunması gereken yazılım, Program yahut uygulamaların da Portable hale getirilmesi gereksiz ve anlamsızdır. Zira Portable uygulamalar tek tıklamayla çalışan Bilgisayarların yeniden başlaması durumunda çalışmalarını durdurduğu bir teknolojidir. Fakat Antivirüs, span vb… uygulamaların sürekli çalışması gerektiği için portable hale getirilmesi gereksizdir.

İlk yorum yapan olun