Fizik-Mekanik

Elektrikli Bisikletler

Elektrikli bisikletler,  kullanılacak amaca göre genellikle şehir içinde, sahip olduğu batarya kapasitesine bağlı olan mesafelerde çevreye duyarlı bir alternatif ulaşım aracıdır.

Hareket için elektrik motoru kullanıldığından çevreye bir atık bırakılmaz. Tekerlek göbeğinde (hub) ya da göbek mil (bottom bracket) aksamında bulunan elektrik motoru, akü veya bataryadaki enerjiyi kullanarak araca hareket kabiliyeti verir. Gidon üzerinde bulunan bir panel ile kontrol sağlanır.

Ulaşım için temiz, ucuz ve pratik olması; Çin, Hindistan, Hollanda gibi ülkelerde kullanımını yaygınlaştırmış, dünya genelinde ve ülkemizde de bu araçlara olan ilgiyi artırmış olup kullanımı giderek artmaktadır. Üretilen ilk modeller ile günümüz elektrikli bisikletleri arasında temel olarak bir fark olmamakla birlikte ilerleyen teknoloji ile boyutları değişen akü, motor ve elektriksel donanım, tasarım ve kullanım kolaylığı sağlamıştır.

İki veya üç tekerlekli, pedal ve benzeri araçlar kullanmak suretiyle sadece üzerinde bulunan insanın adele gücü ile hareket eden araçlardır. 0.25kW’lık elektrik motoru ile teçhiz edilmiş kas yardımıyla kullanılan elektrikli bisikletler de bisiklet olarak tanımlanır.

EPAC ya da “Electrically Power Assisted Cycle” (elektrik gücü ile desteklenmiş bisiklet) standartları 2009 yılında EN 15194 olarak duyuruldu. Bu duyuru sonrasında,  Avrupa Birliği üyesi olan ülkelerde elektrikli bisikletlerin kullanıcısına ve etrafına karşı güvenli olabilmesi için oluşturulan standartlar yürürlüğe girmiştir. Aynı madde ülkemizde de Avrupa Birliği uyum süreci nedeni ile 2010 yılından itibaren yürürlüktedir.

Elektrikli Bisiklet ve Scooter Hesaplamaları

İbrahim KÜÇÜK

Makine Mühendisi

Yorumlar