FEA-CFD-CAE

Excel’e ChemCAD’i nasıl tanıtılır

ChemCAD programı ile reaktör dizaynı yapmadan önce Excelde izin verilmesi gerekmektedir.

Excel Güven Merkezi, Microsoft Office programlarının güvenlik ve gizlilik ayarlarını bulabileceğiniz yerdir. Office programlarında şeridin tutarlı görünümü sayesinde, Güven Merkezi’ni bulma adımları her programda aynıdır. Güven Merkezi’nde sağlanan seçenekler, belgeleri istediğiniz kişilerle paylaşmanızı, ayrıca açıklanmasını istemediğiniz gizli bilgileri bulup kaldırmanızı sağlar.

  1. Office programında, Dosya sekmesinde Seçenekler’e tıklayın.
  2. Güven Merkezi‘ne ve ardından Güven Merkezi Ayarları‘na tıklayın. Aşağıdaki ekran, Word’den bir örnektir:

Önemli: Güven Merkezi ayarlarının değiştirilmesi bilgisayarınızın, verilerinin, kuruluş ağınızdaki verilerin ve ağınızdaki diğer bilgisayarların güvenliğini önemli ölçüde azaltır veya artırır. Güven Merkezi ayarlarında değişiklik yapmadan önce sistem yöneticinizle görüşmenizi veya riskleri dikkatli bir şekilde incelemenizi öneririz.

ChemCAD programı ile reaktör dizaynı çok farklı reaktör tipleri kullanılabilmektedir. En yaygın olarak kullanılan reaktör tipleri Stokiometrik ve Kinetik (CSTR ve PFR) reaktörlerdir.
Stokiometrik reaktör dizaynı ile reaksiyon ısısı ve çıkış akımlarının debileri bulunabilir. Kinetik reaktör ile bu bilgilerin yanı sıra reaktör hacmi değeri hesaplatılır.

Stokiometrik reaktör, reaktörde tek bir reaksiyon oluşumu var ise kullanılabilir ya da birkaç adımlı bir reaksiyon sistemi var ise toplam reaksiyon göz önünde bulundurularak yine tek bir reaksiyon için işlem yapılabilir. Kinetik reaktör ise çoklu reaksiyon sistemleri için uygundur. 20 adet reaksiyona kadar işlem yapılabilir.

Excel’e ChemCAD’i nasıl tanıtılır

Kinetik Reaktör dizaynı yapılmadan önce Excel programına ChemCAD programının tanıtılması gerekmektedir. Bunun için öncelikle Excel açılır. Sol üst köşedeki Windows sembolüne tıklanarak açılan pencerenin alt kısmında bulunan excell seçeneklerine basılır.

Güven Merkezi>Güven Merkezi Ayarları>Makro ayarları>Tüm makroları etkinleştir seçeneğine tıklanır.

• VBA (VBA projesi nesne modeli erişimine güven) kutucuğu işaretlenir.
Daha sonra,

Güvenilen konumlar>yeni konum ekle>belgelerim>ChemCAD>My simulations>OK>OK>OK denilerek program tanıtılmış olur.

ChemCAD Programı ile Reaktör Dizaynı

Hüseyin Sümer

Chemical and Mechanical engineer. Entrepreneur. Passionate about, Technology and Research.

Yorumlar