Tar.gz, Rpm, Deb Nedir? Hangileri Pardus’a Kurulabilir?

Tar.gz, Rpm, Deb Nedir? Hangileri Pardus’a Kurulabilir ?

*(Bu konu Pardus kullanmak, öğrenmek isteyenlerin bilmesi gereken bir konu değildir!)

Linux dağıtımlarından sadece bir kaçı, kendi paket sistemini geliştirmiştir; örneğin RedHat, Fedora, Suse ve türevi dağıtımlar RedHat’ın geliştirmiş olduğu RPM paket sistemini kullanmaktadırlar. Debian, Ubunutu ve türevi dağıtımlar ise DEB paket sistemini kullanmaktadırlar (1) . Pardus ise kendi geliştirdiğiPİSİ paket sistemini kullanmaktadır.

Pardus, pisi paketlerini kullanır, dolayısıyla rpm yada deb olarak derlenmiş paketleri Pardus’a (doğrudan) kuramayız, ancak istersek PİSİ paketi yapılmamış olan Linux uygulamalarının kaynak kodlarını indirip Pardus’a kurabiliriz (eğer o programın çok gerekli olduğunu düşünüyorsanız PİSİ paketinin yapılmasınıtalep etmeniz de mümkündür).

Kaynak kodlar genelde TAR.GZ olarak sıkıştırılmış halde karşımıza çıkarlar.

Kaynak Koddan Program Kurulumu Nasıl Yapılır ?Bunun standart bir yol olmamakla birlikte genelde aşağıdaki şekilde kurulum yapılabilmektedir.

1) Programın internet sitesinden kaynak kod paketini indirin (genelde tar.gz uzantılıdır)

2) İndirdiğiniz arşive sağ tıklayın >> Aç >> Buraya Aç yolunu izleyin

3) Oluşan klasöre çift tıklayarak içine geçin ve F4’e basarak konsolu çalıştırın

4) Sırasıyla alttaki komutları verin (su komutundan sonra root parolanızı gireceksiniz)

./configure
make
su
make install

Yukarıda da belirttiğim gibi kaynak koddan program kurulumu için verilen bu komutlar her zaman sonuç vermeyebilir. Bu yüzden o programın kaynak kod paketinin içindeki README, INSTALL gibi dosyalardan faydalanmak gerekir. O dosyalar içinde Installation başlığı altında, programın nasıl kurulacağına ilişkin bilgiler vardır. O programın ihtiyaç duyduğu başka paketler (bağımlılıklar) var ise bu bilgilerde yine aynı dosya içinde belirtilir. Bağımlı olduğu paketler sisteminizde kurulu değil ise önce o paketleri sırasıyla kurmanız gerekecektir.

Konuyla ilgili olarak ayrıca buradan ve şuradan yararlanabilirsiniz. Not: Bizim burada 2. ve 3. adımlarda yaptığımız işlemler bazı anlatımlarda tar -zxvf dosyadı.tar.gz ve cd klasor_adi komutları yardımıyla yapılmış olabilir, arada bir fark yoktur.

Kaynak: Hakan ÖZTAŞ’ın Katkılarıyla Pardus Wiki

İlk yorum yapan olun