Ekipman

Helezon Konveyörler ve Hesaplamaları

Aşağıda helezon konveyör uygulamasının düzgün bir şekilde tasarlanması ve düzenlenmesi için gerekli mühendislik bilgilerini sunmak üzere tasarlanmıştır. Bilgi, başarılı tasarım ve uygulamada uzun yıllara dayanan deneyimden ve endüstri standartlarından derlenmiştir.

Sunulan bilgilerin, ihtiyacınıza en uygun vida konveyörünün türünü ve boyutunu belirlemede size yardımcı olacağını umarız.

Kapasite tablosu (Tablo 1-6), dört enine kesit yüklemesi için çeşitli büyüklükteki vidalı konveyörler için dakikada bir devirde saatte bir kübik feet kapasite sağlar. Ayrıca, saatte önerilen maksimum devir sayılarında saatte kübik fit cinsinden kapasiteler gösterilmektedir.

Vidalı bir konveyörün boyutu sadece gereken kapasiteye değil, aynı zamanda kullanılacak malzemedeki topakların boyutuna ve oranına bağlıdır. Bir topağın boyutu, sahip olduğu maksimum boyuttur. Bir yumruğun enine kesitinden çok daha uzun bir boyutu varsa, uzun boyut ya da uzunluk, topak boyutunu belirleyecektir.

Götürü karakteri de dahil. Bazı malzemelerde, bir vidalı konveyörden geçerken kırılmayan sert topaklar vardır. Bu durumda, bu topakların işlenmesi için hazırlık yapılmalıdır. Diğer malzemeler, oldukça sert olan, ancak vidalı taşıyıcıdan geçerken parçalanabilen, böylece işlenecek topak boyutunu azaltan topaklar olabilir. Yine başka malzemelerde, vidalı bir taşıyıcıda kolayca kırılan topaklar vardır ve bu malzemelerin topakları sınırlama getirmez.

Tork veya Güç Momenti

İbrahim KÜÇÜK

Makine Mühendisi

Yorumlar