Fizik-Mekanik

Profil Ağırlığı Hesaplama

Üretimde kullanılan profil, sac, boru vb. malzemelerin yoğunluklarını ve boyutlarını online seçim yaparak, ağırlık ve maliyet hesaplama aracıdır.


Standart Profil ölçüleri indir


 

Kutu profil nedir?

İnşaatlardan otomobillere, beyaz eşyalara kadar her alanda kutu profil kullanımı ile karşılaşmak mümkün. Hem dayanıklı hem de hafif malzemelerden üretilebilmesi, özellikle kullanıldığı yapılara diğer profillere kıyasla daha az ekstra ağırlık eklemesi nedeniyle tercih edilen kutu profiller, kare ve dikdörtgen olmak üzere iki türde, ihtiyaca göre oldukça farklı ebatlarda bulunabilmektedir.

Demir ve alüminyum ikilisi en yaygın tercih edilen kutu profillerden olsa da, galvaniz ve paslanmaz çelik malzemelerinden de üretilebilmektedir.

Sac nedir?

Sac, levha haline getirilmiş metal, özellikle demir malzeme. Kalın levhaların silindirler arasından geçirilmesiyle, yani haddelemeyle elde edilir. Sıcak olarak yapılan ilk haddelemeden sonra, düzgün bir yüzey elde etmesi için, soğuk haddeleme yapılır.

Boru nedir?

metal, plastik, çimento, cam gibi türlü maddelerden yapılabilen, içinden bir yerden başka bir yere sıvı ya da gaz akıtmakta kullanılan, uçları açık, değişik çaplarda ve uzunlukta olabilen içi boş silindir.

Mil nedir?

Bir mil, gücü veya hareketi iletmek için kullanılan dairesel kesitli ve genellikle dönen bir parçadır. Dişliler, makaralar, volanlar, kranklar ve benzerleri gibi elemanların dönme eksenini veya salınımını sağlar ve hareket geometrisini kontrol eder.

Kare dolu mil nedir?

Kare Dolu Mil Kare veya Dikdörtgen kesitli katı çubuklardır. Genellikle paslanmaz çelik, karbon çeliği, alaşım ve çimento sertleştirme çelikleri ve alüminyumdan üretilirler. Kare Dolu Mil için üretim yöntemi soğuk / sıcak haddeleme ve çizimdir. Kare Dolu Mil, üreticiler tarafından çeşitli boyutlarda sunulmaktadır. Genellikle akslar, pimler, miller vb. Üretiminde genellikle Kare Dolu Millere ihtiyaç duyulmaktadır.

Altıköşe profil nedir?

Altıköşe Mil altıköşe kesitli katı çubuklardır. Genellikle paslanmaz çelik, karbon çeliği, alaşım ve çimento sertleştirme çelikleri ve alüminyumdan üretilirler.

Köşebent nedir?

Enine kesiti L veya açık V biçiminde olan demir profil.Yüzeyleri 90 derecelik açıyla birleşen herhangi bir malzemeden yapılmış uzun çubuk.İki yüzeyi köşe oluşturacak şekilde birleştiren araç, köşe bağı.

Havanın ısı kapasitesinin sıcaklıkla değişimi

Hüseyin Sümer

Chemical and Mechanical engineer. Entrepreneur. Passionate about, Technology and Research.

Yorumlar